TR EN
Detaylar
Ağrı ve Doğubayazıt Doğal Gaz Dağıtım Lisansı İhalesi gerçekleşti
26 Aralık 2016
Ağrı ve Doğubayazıt Doğal Gaz Dağıtım Lisansı İhalesi gerçekleşti

EPDK tarafından gerçekleştirilen ihalede en iyi fiyat veren üç firma ALÖZ, AKSA ve FERNAS oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen ve ilk Türk lirası cinsinden yapılan ihaleye 5 şirket teklif verdi.Ağrı il merkezi ve Doğubayazıt ilçesi için yapılan ihalede Aksa Doğal Gaz Dağıtım, Fernas İnşaat, Akmercan Turizm, Siirt Batman Doğal Gaz Dağıtım ve ALÖZ Mühendislik şirketleri yarıştı.

EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk'ün ihale komisyonu başkanlığını yaptığı ihalede, önce 5 şirketin evraklarının bulunduğu ilk zarflar açıldı. Daha sonra teklifleri ihale şartnamesine uygun bulunan 5 şirketin birim hizmet ve amortisman bedellerinin bulunduğu ikinci zarflar açıldı.


İkinci zarfların açılmasının ardından en düşük 3 teklif sahibi Aksa Doğalgaz Dağıtım AŞ, ALÖZ Mühendislik Nak. İnş. Pet. Otom. San. ve Tic. Ltd. Şti. ve Fernas İnşaat AŞ temsilcileri açık eksiltmeye davet edildi. İhalede en düşük teklifi kilovatsaat başına 4,460 kuruş ile Aksa Doğalgaz Dağıtım AŞ verdi.
 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Ağrı ili ve Doğubayazıt ilçesi doğalgaz dağıtım lisansı ihalesinin hayırlı olmasını dileyerek, "Bu ihale Sayın Cumhurbaşkanımızın Türk lirası çağrısından sonra yaptığımız ilk ihale. Bu çağrı ülkemizin geleceği ve refahı açısından büyük önem taşıyor. İnşallah, gelecek kış bu bölgelere doğalgazın verilebileceğini öngörüyoruz." dedi.

Yılmaz, ihale sonrasında yaptığı değerlendirmede, dağıtım lisansı ihalesine şirketlerin gösterdiği ilgiden memnun olduğunu belirtti.

Söz konusu ihalenin, Türkiye'nin geleceği açısından dikkate alınması gerektiğini ifade eden Yılmaz, Ağrı ili ve Doğubayazıt ilçesinin doğalgaz lisans işlemlerinde sorun olmadığı takdirde, sürecin 6 ay sonra başlayacağını söyledi. "Türkiye'de halkın doğalgaz konforuna kavuşması için çalışmalarımız devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Aksa Doğalgaz Dağıtım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan da Türkiye'nin geçirdiği bu zor dönemde herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı. "Bu ihale, Ağrı ve Doğubayazıt için 5 yıllık sürede 100 milyon lira boyutunda bir yatırım anlamına geliyor. Ayırca, 150 milyon liralık da iç tesisat sektöründe bir hareketlenme olacak. Yani, 5 yıllık süre zarfında asgari düzeyde 250 milyon liralık bir pazar oluşacak." dedi.

Haberin detayı için tıklayınız

Haber Fotoğrafları